Hoppa till innehåll

Nya möjligheter för samverkan när NCSC invigde sina lokaler hos FRA

Den 25 augusti 2026 invigdes Nationellt cybersäkerhetscenters nya samverkanslokaler i Stockholm, i anslutning till KTH och Försvarshögskolan. Vid invigningen deltog minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin, NCSC:s chef John Billow samt FRA:s generaldirektör Björn Lyrvall. 

NCSC:s uppdrag är att stärka Sveriges cybersäkerhet genom ökad samverkan mellan offentlig sektor, näringsliv, forskningsinstitut och akademi. De nya lokalerna har skapats för att fungera som en mötesplats för dialog, informationsutbyte och gemensamma initiativ mellan aktörer som arbetar med cybersäkerhet. Efter att flera nationella cybersäkerhetsfunktioner samlades inom NCSC vid FRA i juli 2026 har möjligheterna att vidareutveckla det svenska cybersäkerhetsekosystemet stärkts avsevärt. 

En viktig del av satsningen är att göra lokalerna tillgängliga för nätverk, samverkanspartners och andra intressenter för gemensamma möten, seminarier och evenemang. Det är ett mycket välkommet initiativ som kan bidra till att stärka och fördjupa samarbetet mellan Cybernoden och NCSC. Genom att skapa en gemensam arena bidrar de nya lokalerna till att bygga starkare partnerskap och ett mer motståndskraftigt cybersäkerhetsekosystem i Sverige.

Bli medlem

Ni som vill bidra i arbetet för att stärka svensk cybersäkerhet är välkomna att ansöka om medlemskap! Läs mer här!

Följ oss på LinkedIn

Ni som vill få uppdateringar från oss på LinkedIn om nodens arbete och andra intressanta nyheter i ämnet cybersäkerhet, klicka nedan!

Klicka här!